Organska poljoprivreda
Organska poljoprivreda je metoda uzgoja biljaka i životinja koja se temelji na ekološkim procesima, biodiverzitetu i ciklusima prilagođenim lokalnim uslovima, umjesto upotrebe sintetičkih inputa kao što su pesticidi i hemijska đubriva.
Ovaj pristup teži održivosti i očuvanju prirodnih resursa, pružajući hranu koja je zdrava za ljude i bez štetnog uticaja na životnu sredinu.
Prednosti organske poljoprivrede
Zdravlje
potrošača
Zaštita životne
sredine
Očuvanje ruralnih
zajednica
Etički
uzgoj
Karakteristike organske poljoprivrede:
Umjesto hemijskih đubriva, organska poljoprivreda koristi kompost, stajsko đubrivo, zeleno đubrenje i druge prirodne izvore hranjivih materija koji obogaćuju tlo.
Kontrola štetočina i bolesti postiže se korištenjem prirodnih neprijatelja, rotacijom usjeva, biološkim pesticidima i drugim ekološki prihvatljivim metodama.
Organska poljoprivreda promoviše racionalnu upotrebu vode, očuvanje zemljišta i energiju iz obnovljivih izvora, smanjujući ekološki otisak.
Organske farme teže raznolikosti usjeva i životinja, što doprinosi stabilnosti ekosistema i otpornosti na klimatske promjene.
Organska poljoprivreda isključuje upotrebu genetski modifikovanih organizama, osiguravajući da proizvodi budu prirodni i autentični.
U organskoj stočarskoj proizvodnji, životinje se uzgajaju u uslovima koji omogućavaju prirodno ponašanje, sa pristupom otvorenim prostorima i hranom koja nije tretirana hemikalijama.